Podstawowe informacje o parkach narodowych i szczegółowe statystyki zwierząt je zamieszkujących. W pierwszej kolumnie za pomocą znaku „+” uzyskujemy dostęp do ogólnych danych parków: daty założenia i powierzchnia (ogólnej, lasów, ochrony ścisłej, ochrony ścisłej lasów). Możliwość filtrowania danych przy pomocy lewego panelu – domyślnie wczytano 2017 r. i gatunki: dzik, jeleń szlachetny, sarna (dostępne również: bóbr, lis, łoś, niedźwiedź, ryś, wilk i żubr).
Uwaga! Analizując informacje należy mieć świadomość trzech faktów:
- W chwili obecnej brakuje danych z lat 2002-2003.
- Brak danych o odstrzałach i upadkach gatunków innych niż łoś, sarna, jeleń szlachetny i dzik (nie są publikowane). W tabelach pojawia się wartość 0, co nie oznacza, że tych odstrzałów i upadków nie było).
- Stwierdzone upadki są bardzo różnie definiowane przez poszczególne parki narodowe i mamy dużą wątpliwość, czy są porównywalne. Generalnie dotyczą aktywności drapieżników, kłusownictwa, wypadków komunikacyjnych i innych przyczyn.
Analizę pojedynczego parku można przeprowadzić tutaj, a gatunku tutaj. Można również pobrać plik Excel
Poniższy wykres przedstawia sumę odstrzałów zwierząt (łosie, dziki, sarny i jelenie szlachetne) w parkach narodowych. Jest to wykres kumulacyjny, tj. każdy z parków jest niejako kolejną warstwą na wykresie. Dzięki temu łatwo można dostrzec sumaryczne ilości zabijanych zwierząt i udział poszczególnych parków (szczególnie tych z największą liczbą odstrzałów). Poszczególne parki narodowe w legendzie wykresu można “odznaczyć”, ukrywając ich oś na wykresie.
Wykres oparty o identyczne założenia jak powyższy, ale przedstawia liczbę zabitych zwierząt na km2 powierzchni parków.