Ludzie, gęsi lecą!
Zadzierajcie głowy do góry, nasłuchujcie uważnie, te dźwięki potrafią być magiczne. Wieczorem i nocą, kiedy miasto powoli ucicha, można usłyszeć ich podniebne nawoływania. Koordynują klucz. Często korzystają z naszych miejskich świateł do swojej gęsiej nawigacji.
Żyją około 15 lat. Kiedy mają trzy, zaczynają umawiać się na randki. Kiedy się już zdecydują na partnerstwo, zostają ze sobą na całe życie.
To od dzikich gęsi pochodzą nasze gąski domowe. Gęś ma wspaniałą reputację – jest znana z inteligencji, poświęcenia i małżeńskiej wierności. Nie są jej obce złożone koligacje rodzinne. Gęś białoczelna doskonale odróżnia swoich dziadków, wujków czy rodzeństwo…Czegóż chcieć więcej?
W Parku Narodowym „Ujście Warty” olbrzymie stada tworzą razem gęsi zbożowe i białoczelne.
Warto zauważyć, że gęsią białoczelną zwano ją już w XIX wieku. Inaczej było z gęsią zbożową, którą wówczas zwano też gęsią litewską bądź gęsią posiewnicą.
„Gęś białoczelna zamieszkuje przez lato okolice przybiegunowe obu lądów, na zimę razem z innemi przenosi się ku południowi. U nas w przelotach rzadziej się trafia, niż gatunek następujący.”
Trzyma się utartych od lat szlaków migracyjnych.Gęś białoczelną najszybciej zobaczymy w locie, gdy wraz z towarzyszkami w migracji mknie w kluczu (czasem w rzędzie) w jesiennych, bądź w wiosennych przelotach. Od czasów Taczanowskiego zmieniła nieco swój status w Polsce. Nie tylko jest u nas przelotną. W łagodne zimy sporo gęsi białoczelnych, jak i zbożowych, w Polsce zimuje.
Co roku w Polsce wg oficjalnych statystyk podczas polowań zabija się ok. 15 tysięcy gęsi.
Tekst: Jacek Karczewski (www.jestemnaptak.pl) i Marek Pióro (www.plamkamazurka.blox.pl)