Artykuł w “Dzikim Życiu”
2019-05-06Czy krwawe tradycje łowieckie zostaną uznane za dziedzictwo kulturowe UNESCO?
2019-06-20Puszcza Karpacka – wciąż jeden z najdzikszych zakątków Polski, gdzie niedźwiedzie żyją obok wilków, rysi i żbików, w cieniu potężnych jodeł i wiekowych buków. Niestety, Puszcza Karpacka to obecnie dla niektórych jedynie źródło desek i łowieckich trofeów. Dziki las to surowiec w bezdusznym procesie gospodarczym. Nie możemy patrzeć bezczynnie, kiedy z Bieszczadów wyjeżdżają kolejne setki tirów wypełnionych wiekowymi drzewami. Nie będziemy milczeć, kiedy w sercu Puszczy Karpackiej dewizowi myśliwi zabijają kolejne dzikie zwierzęta. Domagamy się ochrony tego wyjątkowego miejsca. Nie mamy czasu do stracenia.
W XXI wieku takich miejsc zostało już naprawdę niewiele, kilka w całej Europie. Tak mało zmienionych przez wycinkę, przemysł i beton. Takie miejsca to nie tylko dom wielu rzadkich gatunków, ale ratunek dla nas, ludzi – przed postępującymi zmianami klimatu, przed zanieczyszczonym powietrzem, przed utratą zasobów wodnych, przed pędem i hałasem. Puszcza jest nam potrzebna do życia. Ludziom i niedźwiedziom, i tysiącom innych stworzeń.
Na nic zdała się obszerna naukowa inwentaryzacja wyjątkowych walorów karpackiej przyrody. Nic nie przyniosły rozmowy z Lasami Państwowymi. Na nic zdały się postulaty złożone przez szereg organizacji i ruchów społecznych. Puszcza Karpacka wciąż jest traktowana jak surowiec, a nie jak nasze dobro wspólne. Dlatego jesteśmy tutaj, dlatego domagamy się należytej ochrony Puszczy Karpackiej w dwóch najlepiej zachowanych, a wciąż bezlitośnie niszczonych przez Lasy Państwowe jej enklawach – w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, który pozostaje projektem od kilkudziesięciu lat, a którego powstanie blokowane jest przez koncern Lasy Państwowe.
Dołącz do protestu:
Zaczynamy w środę o 9:00 pod siedzibą Lasów Państwowych. Tutaj znajdziesz informacje o wydarzeniu na Facebook.
Postulaty:
Żądamy aby na rzeczonym terenie natychmiast:
- Wstrzymano wycinkę w starodrzewiach – nie sadzonych ręką ludzką reliktowych enklawach Puszczy Karpackiej.
- Zaniechano polowań i wstrzymano gospodarkę łowiecką, która jest zaburzeniem dla chronionych gatunków dużych drapieżników i degeneruje pulę genową gatunków uznawanych za zwierzęta łowne.
Spełnienie naszych postulatów leży w gestii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, która zamiast je spełnić odesłała nas do Generalnej Dyrekcji LP. Ta z kolei odsyła nas do bieszczadzkich nadleśnictw. Dość!
Inicjatywa Dzikie Karpaty
koalicja Niech Żyją
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze