Wciąż nie wiemy ile jest łosi w Polsce
2015-06-18USTAWA ŁOWIECKA. Skandal na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska
2015-06-25Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do przewodniczącego sejmowej Komisji Ochrony Środowiska opinię w sprawie projektu nowelizacji Prawa łowieckiego.
W swojej opinii HFPC wskazała, że proponowane zmiany są niewystarczające i nie implementują w pełni standardów wynikających z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Proponowane przez posłów (w większości myśliwych) zmiany zakładają możliwość ubiegania się właściciela o zakaz polowania na jego gruncie wyłącznie z przyczyn światopoglądowych. W ocenie Helsińskiej Fundacji w świetle Konstytucji i wyroku Trybunału Konstytucyjnego tak wąsko zakreślona przesłanka nie jest wystarczająca. Co więcej, nawet i w oparciu o względy światopoglądowe będzie bardzo trudno dochodzić ustanowienia zakazu polowania – ustawodawca nałożył bowiem na właściciela obowiązek złożenia do sądu powszechnego wniosku, w którym wykaże rzeczywiste związki z deklarowaną religią lub światopoglądem i wskaże w danej doktrynie religijnej lub światopoglądzie te zasady, które sprzeciwiają się polowaniom.
„Uzasadnianie i udowadnianie swoich przekonań moralnych wydaje się wymogiem nie tylko całkowicie irracjonalnym, ale i bardzo trudnym do wykonania. W przeciwieństwie do norm prawnych, zasady moralne mają charakter subiektywny i nie muszą być ugruntowane w żadnej skodyfikowanej doktrynie” – mówi Marcin Szwed, prawnik Fundacji. HFPC wskazała na liczne trudności praktyczne, z którymi wiązać by się musiało udowadnianie prawdziwości własnych przekonań oraz ich związku z polowaniem. „Przepisy nakładające na jednostkę obowiązek wykazywania przed sądem własnej wiary i światopoglądu mogą nie tylko naruszać jej konstytucyjnie gwarantowaną wolność sumienia i wyznania, ale i uwłaczać jej godności” – mówi Marcin Szwed.
HFPC skrytykowała również niektóre inne przepisy projektowanej ustawy, m.in. brak obowiązku informowania właściciela nieruchomości o planowanym polowaniu indywidualnym na jego gruncie, na co również zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny. Również 6-miesięczny termin na złożenie wniosku o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych włączeniem nieruchomości w granice obwodu łowieckiego wydaje się zbyt krótki. Jednocześnie część propozycji legislacyjnych, m.in. w zakresie partycypacji właścicieli w procesie uchwałodawczym dotyczącym ustalenia i zmiany granic obwodów łowieckich, HFPC oceniła jako krok w pożądanym kierunku.
Tekst za Helsińską Fundacją Praw Człowieka: http://www.hfhr.pl/opinia-hfpc-ws-nowelizacji-prawa-lowieckiego/
Pełny tekst opinii HFPC: https://niechzyja.pl/dokumenty/opinia-helsinskiej-fundacji-praw-czlowieka.pdf