Ochrona Stawów Borki przed myśliwymi
2018-08-22Stanowisko Niech Żyją! w sprawie wezwania PZŁ
2018-09-04Dziś, w imieniu koalicji Niech Żyją! Fundacja Aquila wraz Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, złożyły zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Złotoryi, w sprawie zabicia chronionej Cyranki. Do zdarzenia doszło 15 sierpnia, w dniu inauguracji sezonu łowieckiego na dzikie ptaki. W sprawie myśliwej z koła łowieckiego „Sokół” z Chojnowa powiadomiony został także rzecznik dyscyplinarny Zarządu Okręgowego PZŁ w Legnicy. Wnioskujemy o wykreślenie jej z szeregów PZŁ.
Prosimy o poparcie naszego wniosku o moratorium na zabijanie ptaków w Polsce.
Przedstawiamy również treść ekspertyzy ornitologicznej wykonanej przez specjalistę-ornitologa.
Opinia dotycząca identyfikacji gatunkowej zastrzelonej kaczki (Anatinae) ze zdjęcia zamieszczonego poniżej:
- U ptaka po prawej widać wyraźnie że na prawym, częściowo otworzonym skrzydle, posiada on lusterko, tym samym kaczka ta musi należeć do jednego z 11 gatunków stwierdzonych do tej pory (stan na 15.08.2018) w Polsce gatunków kaczek właściwych Anatini.
- Kaczka po prawej jest o co najmniej 1/3 mniejsza od kaczki krzyżówki Anas plathyrynchos widocznej na zdjęciu po lewej, co już samo w sobie zawęża nam pole manewru do dwóch regularnie spotykanych w naszym kraju kaczek, cyraneczki Anas crecca i cyranki Spatula querquedula.
- Dziób jest dosyć duży, jak na kaczkę tej wielkości, szeroki o zaokrąglonym szczycie, barwy stalowoszarej. Sam kształt i wielkość dzioba wskazują jednoznacznie na cyrankę, która z tego powodu należy do rodzaju Spatula co w łacinie znaczy „łyżka”. Cyraneczka ma dziób wyraźnie krótszy, a przede wszystkim węższy oraz zwężający się ku końcowi, przez co sam szczyt dzioba jest wyraźnie zaostrzony.
- Wierzch głowy jest u przedmiotowego ptaka bardzo ciemny, wręcz czarniawy, pod nim natomiast widać szeroką i praktycznie białą brewkę to również cecha odróżniająca cyrankę od cyraneczki, która ma wierzch głowy bardziej brązowoszary oraz znacznie mniej wyraźnie zaznaczoną brew.
- Skrzydło. Pokrywy skrzydłowe są jasnoszare o lekkim niebieskawym zabarwieniu, to kolejna cecha diagnostyczna cyranki. U cyraneczki są one oliwkowobrązowe. Lusterko. Typowe dla cyranki z cienkim białym paskiem „górnym” utworzonym przez końce dużych pokryw skrzydłowych, lotki drugorzędowe wszystkie są tej samej, ciemnooliwkowej barwy, a ich końce, tworzące drugi „dolny” pasek lusterka białe, dolny biały pasek jest szerszy od górnego. U cyraneczki natomiast szerszy i bardziej wyraźny jest górny pasek skrzydłowy a wewnętrzne lotki drugorzędowe są metalicznie zielone, a zewnętrzne czarne przez co lotki 2.rzędowe są dwubarwne.
Reasumując, mała kaczka z szerokim dziobem o kontrastowej głowie i tak wyglądającym skrzydle jest cyranką Spatula querquedula.
Literatura:
Reeber S. 2015. Wildfowl of Europe, Asia and North America. Helm. London.
Svensson L., Mullarney K., Zetterstrom D. 2012. Ptaki Europy i Obszaru Śródziemnomorskiego. MULTICO. Warszawa.