Poselski projekt ustawy naprawczej trafił do Sejmu – antyrolnicza i antyprzyrodnicza specustawa o ASF do zmiany
2021-05-25Wyniki wyborów 2023
2023-10-17Porozmawiajmy o wyborach
W ciągu każdego 4-letniego cyklu zbiera się w nas tyle niechęci do całej klasy politycznej, że trudno dziwić się odruchowi wielu osób do zignorowania wyborów. „Wszyscy kradną!” – mówi sąsiadka, gdy zżymam się z jej indolencji wyborczej. I to pewnie prawda, że władza nieprawdopodobnie korumpuje, a nasz wybór być może będzie w dużej części tylko „mniejszym złem”. Jednak to mniejsze zło może być O WIELE MNIEJSZE niż zagrożenie, którym jest oddanie władzy niektórym partiom i politykom. I nie, nie wszyscy kradną. Jest ich niewiele, często nie znajdziemy ich na pierwszych miejscach, ale na każdej liście wyborczej są osoby od lat z pasją zaangażowane w walkę o prawa zwierząt, o lasy, o rzeki, o prawo społeczeństwa do udziału w decydowaniu o losach naszych najcenniejszych zasobów przyrodniczych. Są tam osoby, które wspierały nas i inne organizacje pozarządowe i ich obecność w przyszłym parlamencie jest NIEZMIERNIE ISTOTNA.
Większość z Was zapewne ma już swój typ polityczny, partię lub komitet, na który chce oddać głos. Poniżej przedstawiamy naszą analizę programów i rzeczywistych dokonań różnych partii. Płynie z nich jeden ważny wniosek i chcemy, aby teraz wyraźnie wybrzmiał – jeszcze ważniejsze niż kiedyś jest DOKŁADNE przyjrzenie się poszczególnych osobom, nie tylko komitetom wyborczym. Nie ma listy wolnej od kandydatów Polskiej Partii Myśliwych (PZŁ) i innych ludzi, traktujących przyrodę jedynie jako kolejny zasób do wykorzystania. Najlepiej w zaciszu gabinetów, bez żadnej kontroli społecznej, medialnej i sądowej. Dlatego nie głosujmy z automatu na „jedynkę”. Spróbujcie pomyśleć: ile czasu poświęciliście w ostatniej dekadzie na udział w manifestacjach, protestach, czy choćby rodzinnych sporach politycznych? Przeznaczmy teraz choć ułamek tego czasu, powiedzmy 2 godziny, na przeczytanie dostępnych informacji o różnych kandydatach, szukając wskazówek, że będą dobrymi ambasadorami dzikiej przyrody. Jeśli nie znajdziecie bezpośrednich informacji o stosunku do łowiectwa, to tropem powinny być wypowiedzi i przeszłe działania odnośnie np. Lasów Państwowych, nowych rezerwatów i parków narodowych, ograniczania hodowli przemysłowej, a nawet kwestii katastrofy klimatycznej. Pewne poglądy zazwyczaj idą bowiem w parze. Zwróćmy uwagę nie tylko na deklaracje, ale też na dotychczasowe działania.
Nasza rekomendacja partii politycznych
w kolejności od najbardziej do najmniej polecanych:
- Zieloni
- Razem
- Nowa Lewica
- Inicjatywa Polska
- Trzecia Droga
- Nowoczesna
- Platforma Obywatelska
- Prawo i Sprawiedliwość
- Solidarna Polska
- Konfederacja.
Na jakiej podstawie ją utworzyliśmy? Co deklarują partie i komitety oraz jakie były ich realne działania przez ostatnie dwie kadencje? Przeczytajcie poniżej.
Koalicja Obywatelska (PO / Zieloni / Inicjatywa Polska / .Nowoczesna / Agrounia)
Platforma Obywatelska w swoim programie wyborczym 4 lata temu zadeklarowała zakończenie polowań na ptaki. PO obecnie właściwie nie opublikowała programu, a jedynie „100 konkretów na 100 dni rządów”. Znajdziemy w nim dobre zapisy o lasach i rzekach, ale niewiele o ochronie zwierząt. W 2018 podczas wprowadzania zmian w prawie łowieckim PO aktywnie zgłaszała poprawki (np. zakazującą dokarmiania i nęcenia karmą zwierzyny łownej – poprawka nie przeszła) i głosowała za korzystnymi zmianami. Dzięki poprawce PO w Senacie wprowadzone zostały lekarskie i psychologiczne badania okresowe myśliwych (zlikwidowane w 2023 roku przez PiS).
Banner z 2019 roku.
Z drugiej strony w 2020 roku PO całkowicie poparła Lex Ardanowski, ustawę antydemokratyczną, pod pretekstem walki z ASF dopuszczającą karanie więzieniem za utrudnianie polowań (za co posłanki PO przepraszały). W późniejszych latach żaden z posłów KO nie poparł inicjatywy dopuszczenia dzieci do polowań (2020 r.), ani odejścia od obowiązkowych okresowych badań osób posiadających broń w celach łowieckich (2023 r.).
Członkami PO są zarówno myśliwi, jak i politycy aktywnie działający przeciwko lobby myśliwskiemu. Z listy Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej kandyduje do Sejmu m.in. bezpartyjny myśliwy Eugeniusz Czykwin (okręg 24 – Białystok), a do Senatu m.in. myśliwi: Henryk Siedlaczek (okręg 72 Jastrzębie Zdrój) oraz Stanisław Gawłowski (okręg 100 – Koszalin). I z całą pewnością dziesiątki innych. PO wspólnie z europejskim blokiem (Europejska Partia Ludowa) staje się coraz bardziej populistyczna i niedawno wystąpiła przeciw odbudowie zasobów przyrodniczych UE.
Z kolei Zieloni wprowadzili zasadę, że nie przyjmują myśliwych do swojego grona. Ich program milczy na temat polowań i obecnie skupia się przede wszystkim na kwestiach zielonej energii i kryzysu klimatycznego, ale doświadczenie pokazuje, że Zieloni wspierają wszystkie inicjatywy prozwierzęce, antyłowieckie i związane z ochroną przyrody.
KO tworzy również Inicjatywa Polska i Agrounia. O ile IP deklaruje pełne poparcie inicjatyw prozwierzęcych, to Agrounia wręcz przeciwnie. Michał Kołodziejczak wprost deklaruje, że jego rolą będzie zapewnienie, aby w KO nie powstały pomysły typu „5 dla zwierząt”.
Głos na Zielonych i Inicjatywę Polska jest zatem bezpieczny, a w przypadku Platformy Obywatelskiej wymaga bardzo dokładnej weryfikacji kandydata. Sama obecność Zielonych jako koalicjanta PO jest z pewnością dobrą informacją dla polskiej przyrody, jeśli opozycji uda się wygrać wybory. W 2019 roku Zieloni wprowadzili do Sejmu 3 posłów. Obecnie również tylko 3 kandydatów ma wysokie miejsca i realną szansę na wybór: Urszula Zielińska, Przemysław Słowik, Małgorzata Tracz. Klaudia Jachira kandyduje z miejsca 11, ale 4 lata temu udało jej się wywalczyć mandat z jeszcze gorszej pozycji. Dwoje kandydatów Inicjatywy Polskiej (czyli lewicowego skrzydła KO) ma wysokie miejsca i zapewne obejmie mandat: Barbara Nowacka, Dariusz Joński. Wielkim sukcesem byłby powrót do sejmu Pawła Suskiego z PO, nr 7 na liście w Koszalinie oraz wybór byłej senator Jadwigi Rotnickiej, dzięki której wprowadzono badania okresowe myśliwych – obecnie startuje ona do Sejmu z listy PO w Poznaniu, nr 4 na liście.
Nowa Lewica (+ Razem)
We wspólnym programie Lewicy brak jest konkretnych planów odnośnie łowiectwa. Jej program jest jednak wyjątkowo proprzyrodniczy. Znajdziemy w nim między innymi zapisy dotyczące poprawy sytuacji zwierząt hodowlanych, społecznej kontroli Lasów Państwowych, zwiększenia udziału parków narodowych, odradzania dzikiej przyrody, renaturyzacji, bioróżnorodności, rezygnacji z betonowania rzek i miast, zharmonizowania rolnictwa z naturą itd.
Natomiast stanowisko partii Razem było zawsze jednoznacznie antyłowieckie, w 2016 roku deklarowali m.in. postulat zakazu polowań zbiorowych, minimalnej odległości polowania 500 metrów od zabudowań mieszkalnych czy skreślenia ptaków z listy gatunków łownych.
Banner z 2019 roku
Wewnątrz lewicy jest niestety również grono polityków dawnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy wsparli myśliwych, np. w przypadku zgody na udział dzieci w polowaniach (inicjatywa z 2020 roku). Jak również wielu aktywnych myśliwych, między innymi: Arkadiusz Iwaniak – okręg 20 (Otwock) i Stanisław Wziątek – okręg 40 (Koszalin).
Głos na kandydata RAZEM jest bezpieczniejszy, ale cały program Nowej Lewicy wyróżnia się swoim unikalnym w polskiej polityce podejściem do natury. W przypadku kandydatów post-SLD rekomendujemy bardzo dokładną weryfikację.
Szczególnie rekomendujemy dr Roberta Maślaka, od lat zaangażowanego społecznie w działania na rzecz równości, ochronę przyrody i prawa zwierząt.
Trzecia Droga (PSL + Polska 2050 Szymona Hołowni)
To Jekyll i Hyde, twór o wewnętrznie sprzecznym podejściu do polowań i ochrony przyrody. Szymon Hołownia to jeden z ambasadorów Niech Żyją! Uważa, że łowiectwo jest “odrażające”, ale jednocześnie że „nie wolno atakować ludzi, należy raczej kulturowo wygasić obyczaj”. Konkretne postulaty nie pojawiają się w programie Polski2050. Znajdziemy w nim za to wiele bardzo dobrych pomysłów: powołanie rzecznika praw zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zwiększanie powierzchni i liczby parków narodowych, społeczna kontrola lasów, renaturalizacja rzek.
Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe tradycyjnie jest związane z myśliwymi i ma ich duże i wpływowe grono w swoich szeregach. Również wypowiedzi Władysława Kosiniaka-Kamysza są czołobitne wobec myśliwych. PSL jest również np. za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych i ubojem rytualnym. Jakimś plusem jest natomiast głosowanie części PSL (w tym Kosiniaka-Kamysza) przeciwko udziałowi dzieci w polowaniach (2020) oraz całego ugrupowania przeciwko zniesieniu obowiązkowych badań myśliwych. Historycznie PSL był zawsze partią uwłaszczającą się na majątku państwowym (Lasy Państwowe, KRUS, ARiMR), ich ogromne wpływy były dodatkowo nieproporcjonalne do skromnego sukcesu wyborczego (co nie przeszkadzało koalicjantom, SLD i PO). Dopiero Solidarna Polska wspólnie z PiS w ostatnich latach pokazały nam, jak bardzo są w stanie przebić skalę nepotyzmu, prezentowaną wcześniej przez PSL. Program PSL milczy na każdy możliwy przyrodniczy temat, co jest smutnym podsumowaniem stanu myśli (lub odwagi) partii rolniczej, a więc z definicji bliskiej środowiska naturalnego.
Biorąc to wszystko pod uwagę – taki koktajl sprzecznych idei obu koalicjantów rodzi pytanie, czy przedstawiciele Polski2050 będą umiarkowani i przeczekujący, czy też skłonni do aktywnego działania w sprawach zwierząt. Czy będą mieli wpływ na decyzje podejmowane przez PSL? PSL i Polskę2050 dzieli przepaść w rozmiarze aparatu partyjnego i doświadczenia.
Nie do pominięcia jest, że w komitecie Trzecia Droga na listach znaleźli się myśliwi Urszula Pasławska (okręg 35 – Olsztyn) oraz Miłosz Kościelniak-Marszał (okręg 33 – Kielce) – działacz fundacji agresywnie promującej łowiectwo, która zasłynęła ze zbiórek pieniędzy na procesy przeciwko użytkownikom Facebooka.
Zdecydowanie NIE rekomendujemy głosowania na PSL. Z ogromnym prawdopodobieństwem Trzecia Droga wprowadzi max 1 kandydata w każdym obwodzie. Tak samo było w 2019 roku. Co oznacza, że mandat otrzymają prawdopodobnie tylko osoby z nr 1 na liście (Polska 2050 ma 22 takich kandydatów), ale struktury lokalne PSL są o wiele większe, dlatego może zdarzyć się, że wygrywać będą kandydaci PSL z nr 2 na liście, a rola ugrupowania Szymona Hołowni okaże się marginalna. W przypadku tego komitetu jest wyjątkowo wysoka szansa, że oddany głos wpłynie na wybór kandydata PSL.
Prawo i Sprawiedliwość (+ Solidarna Polska)
Program PiS nie odnosi się wprost do dzikich zwierząt ani działań myśliwych. W poprzednich kadencjach działania partii były niespójne i niekonsekwentne z powodu wewnętrznych różnic poglądowych jej członków, spośród których wielu jest myśliwymi. Pozytywną zmianą było wprowadzenie w 2018 roku ważnych zmian w prawie łowieckim: zakazu udziału dzieci w polowaniach i obowiązkowe okresowe badania myśliwych, choć wiele ważnych postulatów zostało wtedy odrzuconych.
Natomiast już w 2020 r. to samo ugrupowanie poparło ponowne dopuszczenie dzieci do polowań (nieskutecznie). Rząd PiS był autorem tzw. Lex Ardanowski (podtrzymanie systemowego wybijania dzików mimo sprzeciwu społeczeństwa i środowiska naukowego oraz karanie obywateli za przeszkadzanie w polowaniu). W 2023 pod przykrywką likwidacji barier administracyjnych przeforsowało bardzo niebezpieczne odejście od obowiązku okresowych badań lekarskich myśliwych. Pojawiło się też więcej bardzo szkodliwych ułatwień dla myśliwych, wprowadzonych w rozporządzeniu ministra środowiska, takich jak zezwolenie na polowanie w nocy z termowizją i noktowizją – najpierw na dziki, a później na drapieżniki i gatunki uznane za obce (rok 2022). Rząd PiS nie zgodził się na dyskusję wokół wprowadzenia moratorium na polowania na ptaki, o co wnioskowaliśmy w 2020 r.
Solidarna Polska mimo śladowego poparcia społecznego zawłaszczyła Lasy Państwowe, czyli obszar ok. 1/3 kraju. LP obrały destrukcyjny kurs, zwiększając skalę cięć, w tym najcenniejszych lasów (Puszcza Białowieska), prześladując przyrodników i aktywistów. LP (mimo protestom między innymi branży meblarskiej) wypowiedziały certyfikat FSC, ostatnie narzędzie społecznej partycypacji w zarządzaniu lasami.
Po raz pierwszy w historii analizując program przyrodniczy partii trzeba spojrzeć na jeszcze jeden aspekt – antydemokratyczny stosunek do państwa prawa. Utrzymanie rządów PiS jest niebezpieczne nie tylko ze względu na słabnącą pozycję proprzyrodniczych członków partii i nepotyzm, ale przede wszystkim wzgardę dla stabilności Państwa i naszego udziału w UE. Do tej pory nawet w przypadku korupcji czy ignorancji urzędników, mieliśmy jako społeczeństwo możliwość walki o prawa przyrody w sądach. Również europejskich, z dużymi sukcesami. Są one jednak w bezprecedensowy sposób ignorowane przeze obecne władze. Aktywiści prześladowani, organizacje pozarządowe odcinane od wszelkich mechanizmów finansowania, prawdziwi eksperci przyrodnicy pozbawieni możliwości pracy w dyrekcjach ochrony środowiska. Jarosław Kaczyński może sprawiać wrażenie osoby wrażliwej na los zwierząt, ale nie przełożyło się to w żaden sposób na działania jego partii. Za nami 8 mrocznych lat i stanowczo rekomendujemy NIE-głosowanie na PiS.
Konfederacja
Konfederacja wyraźnie i jednoznacznie stara się przypodobać myśliwym. Razem z PiS dążą do ułatwienia dostępu do broni palnej, a w 2020 r. jednogłośnie głosowali za dopuszczeniem dzieci do udziału w polowaniach. Mają w swoich szeregach myśliwych i sympatyków łowiectwa. To partia wręcz przepojona niezrozumiałą nienawiścią do przyrody. Zbudowana jest na fundamencie źle rozumianej wolności, w ich mniemaniu prawa do nieskrępowanej niczym działalności ludzkiej. Pamiętajmy, że nasza wolność kończy się jednak tam, gdzie zaczyna kogoś innego. W tym prawa zwierząt do życia w niezaburzonym środowisku naturalnym. Do braku cierpienia i strachu. A prawdziwa wolność człowieka to np. świadomość, że nasze dzieci będą mogły doświadczać tych samych cudów natury.
Rekomendujemy NIE oddawanie głosu na Konfederację, to najgorszy możliwy wybór.
Przydatne linki
- Wybory dla Zwierząt 2023: https://www.wyborydlazwierzat2023.pl/
- Ekowyborcxa: https://ekowyborca.pl/polecani-eko-kandydaci-i-kandydatki/ (nasz wykaz zawiera większość kandydatów Ekowyborcy)
- Czarna Owca: https://czarnaowca.org/blog/czy-w-tych-wyborach-ktos-mowi-o-zwierzetach/
- Karolina Kuszlewicz: https://kuszlewiczwimieniu.pl/wybory2023/ (nasz wykaz zawiera wegan z listy Karoliny Kuszlewicz)
- Leśny informator wyborczy: https://info2023.lasyiobywatele.pl/dl/d0a5f4
- Otwarte Klatki: https://www.otwarteklatki.pl/blog/politycy-popierajacy-5-naszych-postulatow (nasz wykaz zawiera kandydatów Otwartych Klatek)
- Compassion in world farming: https://www.ciwf.pl/aktualnosci/2023/09/wybory-2023-wasze-7-zyczen
- Wolne Rzeki: https://www.youtube.com/watch?v=YArtKmNUSsw
- Debata 'Uczyńmy lasy znów pięknymi: https://www.youtube.com/watch?v=awYT2B7T53E&t=816s
Rekomendowani kandydaci
Na liście znajdują się również osoby deklarujące szerokie poparcie dla inicjatyw prozwierzęcych. Wśród kandydatów mamy grono osób zaangażowanych w hamowanie zapędów myśliwych, aktywnych m. in. w sprawie udziału dzieci w polowaniach, objęcia myśliwych obowiązkiem okresowych badań lekarskich, czy podejmujących lokalne inicjatywy antyłowieckie.
Tabela działa najlepiej na dużym ekranie. Na urządzeniach mobilnych część kolumn jest ukryta, można je obejrzeć wybierając „+” przy nazwisku kandydata. Dane można sortować i filtrować. W prawym górnym rogu dostępna jest wyszukiwarka, np. miast w okręgach lub partii politycznych.
[AKTUALIZACJA PO PUBLIKACJI WYNIKÓW] Zielonym kolorem oznaczyliśmy osoby, które wywalczyły mandat.
wdt_ID | Okręg | Miasto | Kandydat | Partia, komitet wyborczy | Nr na liście | NŻ! | Wybrano |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 1 | Legnica | Kaja Filaczyńska | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
3 | 1 | Legnica | Zuzanna Królak | Nowa Lewica | 22 | ||
4 | 1 | Legnica | Sławomir Gadek | Nowa Lewica | 24 | ||
5 | 1 | Legnica | Izabela Ornaf | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 22 | ||
6 | 2 | Wałbrzych | Michał Suchora | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 6 | TAK | |
7 | 2 | Wałbrzych | Maciej Szlinder | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
8 | 3 | Wrocław | Robert Maślak | Nowa Lewica | 11 | TAK | |
9 | 3 | Wrocław | Sebastian Lorenc | PO, Koalicja Obywatelska | 12 | TAK | |
10 | 3 | Wrocław | Małgorzata Tracz | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 2 | TAK | TAK |
11 | 3 | Wrocław | Jolanta Niezgodzka | Nowoczesna, Koalicja Obywatelska | 11 | TAK | |
12 | 3 | Wrocław | Katarzyna Sebzda-Sztul | Koalicja Obywatelska | 28 | ||
13 | 3 | Wrocław | Izabela Bodnar | PL2050, Trzecia Droga | 3 | TAK | |
14 | 3 | Wrocław | Krzysztof Śmiszek | Wiosna, Nowa Lewica | 1 | TAK | |
15 | 3 | Wrocław | Marta Stożek | Razem, Nowa Lewica | 2 | ||
16 | 3 | Wrocław | Anna Kołodziej | Nowa Lewica | 4 | ||
17 | 3 | Wrocław | Filip Chudy | Razem, Nowa Lewica | 5 | ||
18 | 4 | Bydgoszcz | Piotr Malich | Koalicja Obywatelska | 19 | ||
19 | 4 | Bydgoszcz | Żaneta Głowacka | PL2050, Trzecia Droga | 12 | ||
20 | 4 | Bydgoszcz | Klaudia Śmigielska‑Skutecka | PL2050, Trzecia Droga | 23 | ||
21 | 4 | Bydgoszcz | Karolina Kozłowska | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
22 | 4 | Bydgoszcz | Marcin Pietrzak | Nowa Lewica | 15 | ||
23 | 4 | Bydgoszcz | Renata Biernacka | Nowa Lewica | 8 | ||
24 | 5 | Toruń | Stanisław Kostulski | Razem, Nowa Lewica | 4 | ||
25 | 5 | Toruń | Jędrzej Tomczyk | Razem, Nowa Lewica | 6 | ||
26 | 5 | Toruń | Mateusz Orzechowski | Nowa Lewica | 26 | ||
27 | 5 | Toruń | Sylwester Jankowski | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 12 | ||
28 | 6 | Lublin | Magdalena Wojciechowska-Jędrzejczyk | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 28 | TAK | |
29 | 6 | Lublin | Magdalena Długosz | Razem, Nowa Lewica | 2 | ||
30 | 6 | Lublin | Kamil Krzos | Razem, Nowa Lewica | 8 | ||
31 | 6 | Lublin | Szymon Furmaniak | Razem, Nowa Lewica | 30 | ||
32 | 6 | Lublin | Romana Rupiewicz | PL2050, Trzecia Droga | 3 | ||
33 | 6 | Lublin | Beata Zdanowska | PL2050, Trzecia Droga | 23 | ||
34 | 7 | Chełm | Sylwia Buźniak | Nowa Lewica | 1 | ||
35 | 7 | Chełm | Agata Bober | Nowa Lewica | 16 | ||
36 | 7 | Chełm | Kamil Jóźwik | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 23 | ||
37 | 8 | Zielona Góra | Joanna Liddane | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 11 | ||
38 | 8 | Zielona Góra | Magdalena Milenkovska | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
39 | 8 | Zielona Góra | Łukasz Świerkowski | PL2050, Trzecia Droga | 5 | ||
40 | 8 | Zielona Góra | Beata Springer | PL2050, Trzecia Droga | 17 | ||
41 | 8 | Zielona Góra | Anita Kucharska–Dziedzic | Nowa Lewica | 1 | TAK | |
42 | 9 | Łódź | Magdalena Gałkiewicz | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 15 | TAK | |
43 | 9 | Łódź | Hanna Gil-Piątek | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 20 | ||
44 | 9 | Łódź | Agnieszka Smoręda | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
45 | 9 | Łódź | Elżbieta Żuraw | Nowa Lewica | 2 | ||
46 | 9 | Łódź | Ewa Szymanowska | PL2050, Trzecia Droga | 1 | TAK | |
47 | 9 | Łódź | Katarzyna Krawczyk | PL2050, Trzecia Droga | 10 | ||
48 | 9 | Łódź | Antonina Majchrzak | PO, Koalicja Obywatelska | 6 | ||
49 | 9 | Łódź | Martyna Urbańczyk | Razem, Nowa Lewica | 15 | ||
50 | 10 | Piotrków trybunalski | Anita Sowińska | Nowa Lewica | 1 | TAK | |
51 | 10 | Piotrków trybunalski | Katarzyna Nowakowska | PL2050, Trzecia Droga | 2 | ||
52 | 11 | Sieradz | Paulina Matysiak | Razem, Nowa Lewica | 1 | TAK | |
53 | 11 | Sieradz | Anna Sikora | Razem, Nowa Lewica | 6 | ||
54 | 11 | Sieradz | Monika Kościan | Nowa Lewica | 9 | ||
55 | 11 | Sieradz | Mikołaj Dorożała | PL2050, Trzecia Droga | 2 | ||
56 | 11 | Sieradz | Dorota Sujecka | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 10 | ||
57 | 12 | Oświęcim | Dorota Niedziela | PO, Koalicja Obywatelska | 1 | TAK | TAK |
58 | 12 | Oświęcim | Agata Chachurska | Razem, Nowa Lewica | 8 | ||
59 | 12 | Oświęcim | Monika Szymaneczko | PL2050, Trzecia Droga | 3 | ||
60 | 12 | Oświęcim | Sławomir Bębenek | Nowa Lewica | 7 | ||
61 | 12 | Oświęcim | Marta Głuc | Nowa Lewica | 14 | ||
62 | 13 | Kraków | Joanna Hańderek | Nowa Lewica | 8 | TAK | |
63 | 13 | Kraków | Daria Gosek-Popiołek | Razem, Nowa Lewica | 2 | TAK | TAK |
64 | 13 | Kraków | Maciej Gdula | Nowa Lewica | 1 | ||
65 | 13 | Kraków | Aleksandra Owca | Razem, Nowa Lewica | 5 | ||
66 | 13 | Kraków | Konrad Kantor | Razem, Nowa Lewica | 23 | ||
67 | 13 | Kraków | San Kocoń | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 19 | ||
68 | 13 | Kraków | Aleksander Miszalski | PO, Koalicja Obywatelska | 3 | ||
69 | 13 | Kraków | Małgorzata Szostak | PL2050, Trzecia Droga | 3 | ||
70 | 13 | Kraków | Karolina Górnisiewicz | PL2050, Trzecia Droga | 5 | ||
71 | 13 | Kraków | Patrycja Durska | PL2050, Trzecia Droga | 9 | ||
72 | 13 | Kraków | Julia Kubać | Nowa Lewica | 21 | ||
73 | 14 | Nowy Sącz | Kacper Fiłon | Razem, Nowa Lewica | 5 | ||
74 | 14 | Nowy Sącz | Ewa Składek | Razem, Nowa Lewica | 12 | ||
75 | 15 | Tarnów | Magdalena Terefenko | Nowa Lewica | 5 | ||
76 | 15 | Tarnów | Kamil Mitera | Nowa Lewica | 18 | ||
77 | 15 | Tarnów | Jolanta Nosek | PL2050, Trzecia Droga | 12 | ||
78 | 15 | Tarnów | Jacek Jabłoński | Nowa Lewica | 1 | ||
79 | 16 | Płock | Mateusz Dobrowolski | Razem, Nowa Lewica | 8 | ||
80 | 16 | Płock | Małgorzata Popis | Razem, Nowa Lewica | 14 | ||
81 | 16 | Płock | Marta Cienkowska | PL2050, Trzecia Droga | 2 | ||
82 | 16 | Płock | Adrian Brudnicki | Nowa Lewica | 2 | ||
83 | 17 | Radom | Małgorzata Łaskarzewska | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 15 | ||
84 | 17 | Radom | Patryk Fajdek | Razem, Nowa Lewica | 2 | ||
85 | 17 | Radom | Blandyna Drewnik | Razem, Nowa Lewica | 5 | ||
86 | 17 | Radom | Karolina Deryńska | PL2050, Trzecia Droga | 12 | ||
87 | 18 | Ostrołęka i Siedlce | Maciej Karwowski | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
88 | 18 | Ostrołęka i Siedlce | Kamila Gasiuk-Pihowicz | PO, Koalicja Obywatelska | 1 | TAK | |
89 | 19 | Warszawa | Urszula Zielińska | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 2 | TAK | TAK |
90 | 19 | Warszawa | Dorota Olko | Razem, Nowa Lewica | 4 | TAK | |
91 | 19 | Warszawa | Klaudia Jachira | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 11 | TAK | TAK |
92 | 19 | Warszawa | Katarzyna Piekarska | Inicjatywa Polska, Koalicja Obywatelska | 6 | TAK | TAK |
93 | 19 | Warszawa | Anna Samczyk | PO, Koalicja Obywatelska | 38 | TAK | |
94 | 19 | Warszawa | Adrian Zandberg | Razem, Nowa Lewica | 1 | TAK | |
96 | 19 | Warszawa | Martyna Jałoszyńska | Razem, Nowa Lewica | 7 | ||
97 | 19 | Warszawa | Małgorzata Wojtowicz | Razem, Nowa Lewica | 36 | ||
98 | 19 | Warszawa | Julia Zimmermann | Razem, Nowa Lewica | 39 | ||
99 | 19 | Warszawa | Mira Poręba | PO, Koalicja Obywatelska | 32 | ||
100 | 19 | Warszawa | Wiktoria Lasota | Nowa Lewica | 21 | ||
101 | 19 | Warszawa | Karol Czerwiec | Nowa Lewica | 28 | ||
102 | 19 | Warszawa | Emilia Bartkowska-Młynek | Nowa Lewica | 29 | ||
103 | 19 | Warszawa | Anna Radwan-Röhrenschef | PL2050, Trzecia Droga | 3 | ||
104 | 19 | Warszawa | Wanda Brociek | PL2050, Trzecia Droga | 13 | ||
105 | 19 | Warszawa | Agata Diduszko–Zyglewska | Nowa Lewica | 3 | ||
106 | 19 | Warszawa | Andrzej Domański | PO, Koalicja Obywatelska | 5 | TAK | |
107 | 19 | Warszawa | Kacper Krakowiak | Nowa Lewica | 6 | ||
108 | 19 | Warszawa | Wojciech Sawoniewicz | Nowa Lewica | 9 | ||
109 | 20 | Warszawa - podwarszawski | Joanna Wicha | Razem, Nowa Lewica | 2 | TAK | |
110 | 20 | Warszawa - podwarszawski | Mirosław Kaznowski | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 15 | ||
111 | 20 | Warszawa - podwarszawski | Liliana Kozielska | Nowa Lewica | 4 | ||
112 | 20 | Warszawa - podwarszawski | Andrzej Rozenek | Koalicja Obywatelska | 5 | ||
113 | 21 | Opole | Marcelina Zawisza | Razem, Nowa Lewica | 1 | TAK | |
114 | 21 | Opole | Natalia Arfan | Nowa Lewica | 6 | ||
115 | 21 | Opole | Krzysztof Michałek | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 13 | ||
116 | 22 | Krosno | Wiktoria Barańska | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
117 | 22 | Krosno | Maria Januszczyk | Inicjatywa Polska, Koalicja Obywatelska | 12 | ||
118 | 22 | Krosno | Józef Podyma | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 11 | ||
119 | 22 | Krosno | Łukasz Rydzik | Nowa Lewica | 1 | ||
120 | 23 | Rzeszów | Agnieszka Itner | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
121 | 23 | Rzeszów | Ala Zych | Nowa Lewica | 10 | ||
122 | 23 | Rzeszów | Tomasz Lignar | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 22 | ||
123 | 23 | Rzeszów | Patrycja Pawlak | Nowa Lewica | 2 | ||
124 | 24 | Białystok | Szymon Hołownia | PL2050, Trzecia Droga | 1 | TAK | TAK |
125 | 24 | Białystok | Seweryn Prokopiuk | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
126 | 24 | Białystok | Grzegorz Janoszka | Razem, Nowa Lewica | 7 | ||
127 | 24 | Białystok | Kazimierz Walijewski | Razem, Nowa Lewica | 9 | ||
128 | 24 | Białystok | Marek Dąbrowski | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 13 | ||
129 | 24 | Białystok | Eliza Cybulko | PL2050, Trzecia Droga | 13 | ||
130 | 24 | Białystok | Urszula Kurnicka | PL2050, Trzecia Droga | 21 | ||
131 | 25 | Gdańsk | Agnieszka Pomaska | PO, Koalicja Obywatelska | 1 | TAK | TAK |
132 | 25 | Gdańsk | Marek Weryszko | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 10 | ||
133 | 25 | Gdańsk | Adam Szczepański | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
134 | 25 | Gdańsk | Agnieszka Wąsowska-Telęga | Razem, Nowa Lewica | 8 | ||
135 | 25 | Gdańsk | Maciej Goniszewski | PL2050, Trzecia Droga | 17 | ||
136 | 25 | Gdańsk | Katarzyna Kotula | Nowa Lewica | 1 | TAK | |
137 | 25 | Gdańsk | Piotr Deruś | PL2050, Trzecia Droga | 22 | ||
138 | 26 | Słupsk | Jakub Żynis | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
139 | 26 | Słupsk | Wioleta Tomczak | PL2050, Trzecia Droga | 3 | TAK | |
140 | 26 | Słupsk | Agnieszka Dziemianowicz-Bąk | Razem, Nowa Lewica | 1 | TAK | |
141 | 27 | Bielsko-Biała | Magdalena Madzia | Razem, Nowa Lewica | 2 | ||
142 | 27 | Bielsko-Biała | Mateusz Merta | Razem, Nowa Lewica | 7 | ||
143 | 27 | Bielsko-Biała | Marcin Twardysko | Nowa Lewica | 4 | ||
144 | 27 | Bielsko-Biała | Maciej Tomczykiewicz | PO, Koalicja Obywatelska | 5 | ||
145 | 28 | Częstochowa | Izabela Leszczyna | PO, Koalicja Obywatelska | 1 | TAK | |
147 | 29 | Gliwice | Alicja Musiał | Razem, Nowa Lewica | 2 | ||
148 | 29 | Gliwice | Ewa Surowiec | Razem, Nowa Lewica | 5 | ||
149 | 29 | Gliwice | Agnieszka Filipkowska | Nowoczesna, Koalicja Obywatelska | 5 | ||
150 | 29 | Gliwice | Anna Niezgodzka | Nowa Lewica | 9 | ||
151 | 29 | Gliwice | Michał Grabiec | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 10 | ||
152 | 29 | Gliwice | Michalina Rishmawi | Nowa Lewica | 13 | ||
153 | 30 | Rybnik | Jakub Tesluk | Razem, Nowa Lewica | 13 | ||
154 | 30 | Rybnik | Gabriela Lenartowicz | PO, Koalicja Obywatelska | 2 | TAK | TAK |
155 | 30 | Rybnik | Angelika Postawka | Nowa Lewica | 7 | ||
156 | 30 | Rybnik | Krystian Mrukwa | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 14 | ||
157 | 31 | Katowice | Artur Wieczorek | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 8 | ||
158 | 31 | Katowice | Maciej Konieczny | Razem, Nowa Lewica | 1 | TAK | |
159 | 31 | Katowice | Miłosz Rabus | Razem, Nowa Lewica | 10 | ||
160 | 32 | Sosnowiec | Marta Dziubka | Razem, Nowa Lewica | 8 | ||
161 | 32 | Sosnowiec | Grażyna Kulik | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 21 | ||
162 | 32 | Sosnowiec | Łukasz Litewka | Nowa Lewica | 18 | TAK | |
163 | 33 | Kielce | Dominik Żak | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
164 | 33 | Kielce | Natalia Kowalska | Razem, Nowa Lewica | 9 | ||
165 | 33 | Kielce | Jacek Witka | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 29 | ||
166 | 33 | Kielce | Wiktoria Mazurczak | PO, Koalicja Obywatelska | 16 | ||
167 | 33 | Kielce | Karina Ciosk-Komorowska | PO, Koalicja Obywatelska | 23 | ||
168 | 33 | Kielce | Ireneusz Gwóźdź | PL2050, Trzecia Droga | 12 | ||
169 | 33 | Kielce | Izabela Złonkiewicz | PL2050, Trzecia Droga | 30 | ||
170 | 34 | Elbląg | Aleksandra Żmijewska | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
171 | 34 | Elbląg | Andrzej Bagiński | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 14 | ||
172 | 35 | Olsztyn | Bartosz Grucela | Razem, Nowa Lewica | 2 | ||
173 | 35 | Olsztyn | Bożena Przyłuska | Nowa Lewica | 3 | ||
174 | 35 | Olsztyn | Łukasz Michnik | Nowa Lewica | 4 | ||
175 | 35 | Olsztyn | Ignacy Niemczycki | PL2050, Trzecia Droga | 2 | ||
176 | 36 | Kalisz | Daria Jakubek-Szczepaniak | Nowa Lewica | 13 | ||
177 | 36 | Kalisz | Anna Świderska | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 21 | ||
178 | 36 | Kalisz | Urszula Wyremblewska‑Korzyniewska | Koalicja Obywatelska | 13 | ||
179 | 37 | Konin | Kamila Kasprzak-Bartkowiak | Razem, Nowa Lewica | 2 | ||
180 | 37 | Konin | Piotr Czerniejewski | Nowa Lewica | 3 | ||
181 | 38 | Piła | Sebastian Pawłowicz | Razem, Nowa Lewica | 7 | ||
182 | 38 | Piła | Adam Boch | Nowa Lewica | 5 | ||
183 | 39 | Poznań | Michał Stasiak | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 16 | TAK | |
185 | 39 | Poznań | Łukasz Dylewicz | Razem, Nowa Lewica | 12 | ||
186 | 39 | Poznań | Michał Kucharski | Razem, Nowa Lewica | 20 | ||
187 | 39 | Poznań | Katarzyna Kretkowska | Nowa Lewica | 2 | TAK | |
189 | 39 | Poznań | Franciszek Sterczewski | Koalicja Obywatelska | 10 | TAK | |
190 | 39 | Poznań | Marta Mazurek | PO, Koalicja Obywatelska | 11 | ||
191 | 39 | Poznań | Agata Sobczyk | PL2050, Trzecia Droga | 10 | ||
192 | 40 | Koszalin | Paweł Suski | PO, Koalicja Obywatelska | 7 | TAK | TAK |
193 | 40 | Koszalin | Przemysław Słowik | Zieloni, Koalicja Obywatelska | 2 | ||
194 | 40 | Koszalin | Irys Barda | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
195 | 40 | Koszalin | Małgorzata Prokop‑Paczkowska | Nowa Lewica | 1 | ||
196 | 40 | Koszalin | Agnieszka Mastalerz‑Madej | Nowa Lewica | 5 | ||
197 | 40 | Koszalin | Barbara Grygorcewicz | PO, Koalicja Obywatelska | 3 | ||
198 | 41 | Szczecin | Magdalena Filiks | PO, Koalicja Obywatelska | 2 | TAK | TAK |
199 | 41 | Szczecin | Sebastian Bednarski | Razem, Nowa Lewica | 20 | ||
200 | 41 | Szczecin | Adam Kościelak | Razem, Nowa Lewica | 3 | ||
202 | 41 | Szczecin | Bartłomiej Michaliszyn | Nowa Lewica | 14 | ||
203 | 41 | Szczecin | Piotr Sobolewski | Nowa Lewica | 4 | ||
204 | 39 | Poznań | Jadwiga Rotnicka | PO, Koalicja Obywatelska | 4 | TAK | |
206 | 22 | Krosno | Magdalena Ludwiczak | Trzecia Droga | 3 | ||
207 | 29 | Gliwice | Tomasz Olichwer | PO, Koalicja Obywatelska | 6 | ||
208 | 19 | Warszawa | Dorota Łoboda | Koalicja Obywatelska | 9 | TAK | TAK |
Czarna Lista Myśliwych na listach wyborczych
Jerzy Materna (PiS, KW PiS) – okręg 8 (Zielona Góra) [OBJĄŁ MANDAT]
Edward Siarka (Suwerenna Polska, KW PiS) – okręg 14 (Nowy Sącz) [OBJĄŁ MANDAT]
Bogdan Pęk (PiS, KW PiS) – okręg 14 (Nowy Sącz)
Dariusz Bąk (KW PiS) – okręg 17 (Radom)
Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica, KW Nowa Lewica)– okręg 20 (Otwock)
Eugeniusz Czykwin (KW KO) – okręg 24 (Białystok)
Dominik Szefer (PiS, KW PiS)– okręg 25 (Gdańsk)
Tomasz Stala (KW Konfederacja)– okręg 28 (Częstochowa)
Miłosz Kościelniak-Marszał (KW Trzecia Droga)– okręg 33 (Kielce)
Piotr Żuchowski (KW Bezpartyjni Samorządowcy) – okręg 34 (Elbląg)
Stanisław Gorczyca (KW Koalicja Obywatelska)– okręg 34 (Elbląg) [OBJĄŁ MANDAT]
Urszula Pasławska (PSL, KW Trzecia Droga) – okręg 35 (Olsztyn) [OBJĘŁA MANDAT]
Piotr Lisiecki (Konfederacja, KW Konfederacja)– okręg 35 (Olsztyn)
Katarzyna Sójka (PiS, KW PiS)– okręg 36 (Kalisz) [OBJĘŁA MANDAT]
Stanisław Wziątek (Nowa Lewica, KW Nowa Lewica)– okręg 40 (Koszalin)
Henryk Siedlaczek (senator w pakcie senackim opozycji) – okręg 72 (Jastrzębie Zdrój) [OBJĄŁ MANDAT]
Stanisław Gawłowski (senator w pakcie senackim opozycji) – okręg 100 (Koszalin) [OBJĄŁ MANDAT]