Dobra zmiana prawa łowieckiego w rękach Parlamentu
2018-03-22Marek Adamik nie żyje
2018-04-14Parlament przyjął a Prezydent podpisał dobrą zmianę prawa łowieckiego
Sukces koalicji Niech Żyją! 22 marca 2018 Parlament Rzeczpospolitej Polskiej przegłosował nowelizację prawa łowieckiego, a w dniu 29 marca 2018 ustawę podpisał Prezydent Andrzej Duda. Na tę nowelizację Polki i Polacy czekali od lat. Większość polskiego społeczeństwa sprzeciwia się myślistwu w dotychczasowej formie.
Jak dotąd nikt nie dał sobie rady z myśliwskim lobby, które pomimo faktu, że reprezentuje zaledwie 0,38% polskiego społeczeństwa, broniło przywilejów Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Tym razem polski Parlament nie ugiął się pod jego presją, dając wyraźny sygnał, że czas na dobrą zmianę prawa łowieckiego. Wysłuchane zostały kluczowe postulaty strony społecznej – przywracając obywatelom prawo do ich własności, przez możliwość ustanowienia zakazu polowania na prywatnej ziemi, poprawiając nasze bezpieczeństwo (obowiązek badania myśliwych co 5 lat), dobro dzieci, chroniąc je przed nieuzasadnionym doświadczaniem okrucieństwa i przemocy, a także zwierząt, używanych dotąd przedmiotowo w treningach i konkursach psów myśliwskich.
Właśnie dokonuje się, pożądana przez blisko 80% Polek i Polaków, reforma polskiego łowiectwa.
W opozycji do dobrej zmiany prawa łowieckiego stoją dziś osamotnieni myśliwi i Polski Związek Łowiecki. Na forum europejskim próbują zepsuć dobry wizerunek naszego kraju, odważnie wyznaczającego nowe zasady i standardy, na miarę XXI wieku – za pośrednictwem myśliwych z innych krajów Unii Europejskiej. Tymczasem Polska przyjmując nowelizację prawa łowieckiego staje się dobrym przykładem tego, że tradycję łowiecką można i trzeba cywilizować. I Polska daje tego świadectwo.
Najważniejsze zmiany, o które apelowała strona społeczna objęły zakaz udziału dzieci w polowaniach, zakaz znęcania się nad żywymi zwierzętami w czasie zawodów i szkoleń psów myśliwskich, prawo do łatwego wyłączania gruntów z polowań, zakaz polowań zbiorowych w parkach narodowych, obowiązek regularnych badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych oraz wykreślenie przepisu pozwalającego karać za utrudnianie polowań – jako nieakceptowalnego uprzywilejowania myśliwych.
Pokazaliśmy, że jako społeczeństwo możemy zjednoczyć się w ważnej dla nas wszystkich sprawie i mówić jednym głosem. To ma wielkie znaczenie. Porozumienie w Parlamencie nastąpiło ponad politycznymi podziałami i jego rezultatem jest dobra zmiana prawa łowieckiego. Za tymi poprawkami opowiedziała się większość społeczeństwa, co potwierdziły badania opinii publicznej – mówi Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Chcemy podziękować tym wszystkim politykom, którzy wsparli głos strony społecznej.
To wielki sukces dla ludzi i przyrody! Wywalczony przez nas Wszystkich. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie ogromne poparcie, zaangażowanie i determinacja społeczeństwa. Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna – powiedział tuż po głosowaniu Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot i dodał – Przed nami jednak wciąż dużo pracy. Będziemy dążyć do zmian w sprawach szkodliwego dokarmiania dzikich zwierząt, używania amunicji ołowianej, ewidencji ranionych zwierząt i wszystkich innych pilnie potrzebnych zmian – prospołecznych, prozwierzęcych, proprzyrodniczych.