Mapa „stref cichych polowań” z zakazem polowań zbiorowych | walka z ASF
2019-01-26Efekt styczniowych polowań zbiorowych? 230 nowych ognisk ASF!!!
2019-02-07Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w powiecie gołdapskim (warmińsko-mazurskie) wykryto pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). W gospodarstwie znajdowało się 67 świń. Wg opinii służb weterynaryjnych w okolicy znajdowano szczątki padłych dzików zarażonych wirusem ASF, a świnie były często na wolnym wybiegu.
To oczywiście potwierdza opinię, że największym problemem ASF jest brak odpowiedniej bioasekuracji i zabezpieczenia ferm. Ale przyjrzymy się bliżej informacjom publikowanym przez sąsiednie gminy w zakresie polowań zbiorowych prowadzonych w najbliższej okolicy w ostatnich 3 miesiącach. Oto linki do odpowiednich stron Biuletynu Informacji Publicznej: http://bit.ly/2ToTOlJ, http://bit.ly/2RwE3Hq. Widzimy serię polowań zbiorowych, w tym w obwodach łowieckich nr 30, 31, 32, 34 i 60. Wszystkie znajdują się w tzw. strefie cichych polowań (pisaliśmy o tym tutaj), czyli obszarze na którym NIE WOLNO prowadzić polowań zbiorowych (zgodnie z zarządzeniami Głównego Lekarza Weterynarii i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności). Wszelkie działania nadmiernie płoszące zwierzęta powodują ich migrację i zwiększoną szansę na kontakt ze świniami z hodowli na wolnym wybiegu.
Obwód łowiecki nr 60 znajduje się zaledwie 2,5km od miejsca, w którym wystąpiło ognisko ASF. Poniższa grafika przeniesie Państwa do mapy interaktywnej, na której zaznaczyliśmy ognisko ASF i obwody łowieckie z planowanymi polowaniami zbiorowymi.