Uwagi i wnioski do propozycji zmiany ustawy – Prawo łowieckie z dnia 4 czerwca 2016 r.
2016-07-07Lasy dla kasy. Współczesne łowiectwo trzeba stworzyć – rozmowa z Marcinem Kostrzyńskim
2016-08-12SPRAWA DLA REPORTERA KONTRA MYŚLIWI.
Rok temu w programie Elżbiety Jaworowicz, ”Sprawa dla reportera” poruszono negatywny wpływ gospodarki łowieckiej na rolnictwo, oraz mafijne wręcz układy łowieckiej braci na rozmaitych szczeblach władzy. Opowiadają o tym rolnicy, w żaden sposób nie związani ze stroną ekologiczną. Krótko po publikacji naszego artykułu o tym, jak łowiectwo niszczy rolnictwo, w TVP 1 wyemitowano kontynuację materiału sprzed roku, pytając tych samych rolników, jak sprawy rozwinęły się po upływie tego czasu. A nie jest dobrze. Jeden z rolników na swojej ziemi postawił tabliczkę z napisem „Teren prywatny, wstęp wzbroniony”, nie życząc sobie polowań w obrębie swoich włości. Pod spodem „ktoś” odpisał, ‘’Ranczo spalim, i zastrzelim jak jelenia’’.
Sprawa rozbija się o to, że myśliwi nie chcą wypłacać odszkodowań lokalnym rolnikom, utrzymując w swoich obwodach łowieckich nadwyżki zwierzyny grubej dla polowań, która pasie się na polach uprawnych. Rolnicy twierdzą też, że nie są w stanie wygrać żadnej sprawy w sądzie, z uwagi na lokalne powiązania polujących, w sądownictwie.
Skrót programu i najciekawsze cytaty: (od 31 minuty)
„Gospodarka łowiecka jest oparta na własności prywatnej, to my rolnicy żywimy zwierzynę. (…) Dobro ogólnonarodowe, to się pięknie tak nazywa. To się specjalnie tak nazywa, żebyśmy żyli pod okupacją kół łowieckich”.
„Zawsze w ciągu ostatnich 15 lat, PO, z PiSem i PSL się kłócą, ale jeśli chodzi o myśliwych jest jedność, wszyscy są kolegami i myśliwych nie wolno ruszyć. Ogromne pieniądze pójdą z budżetu państwa na wypłatę odszkodowań”
„Wszyscy zapłacimy za hobby łowieckie. Bo to jest grupa 116 tyś ludzi, którzy się świetnie znają, którzy się dogadują ponad podziałami” – mówi Agnieszka Curyl-Katholm .
„Dlaczego skarb państwa ma płacić za uciechy myśliwych”? Pada pytanie.
„Skarb państwa za rok o tej porze ze szkodami na 5 mld złotych. Bo szkody łowieckie w Polsce są nie obliczone. Politycy ślepo poszli za tym, że PZŁ powiedziało 70 milionów, i fundusz zamknie się w 70 milionach. Nie zamknie się.’’
„Zamknie się, jeśli będą szacowali jak do tej pory. Czyli na krzywdzie biednych” – odpowiada inna uczestniczka programu.
Średnio 30- 35 mln złotych rocznie jakie PZŁ wydaje na tuczenie zwierzyny dzikiej dla swoich uciech, można by zagospodarować inaczej, dla dobra wspólnego i z pożytkiem dla rolników, inwestując w ogrodzenia, by ograniczyć występowanie szkód. Do tego dochodzą wszystkie wydatki okresowe pojedynczego myśliwego jakie wiążą się z wykonywaniem polowania i „sprawowaniem gospodarki łowieckiej”. Wystarczyło by zmienić statut i niektóre cele, bo obecnie tzw „pomoc rolnictwu” jest tylko pustym sloganem dla mas, mającym usprawiedliwiać to jaskiniowe hobby. Przykro to pisać, ale nie ma co na to liczyć, gdyż było by to zupełnie sprzeczne z interesem myśliwych, jakim są wysokie stany zwierzyny i udane, obfite polowania. Już widzę ten lament i płacz na grupach myśliwskich: „szkalują dobre imię łowiectwa, gdzie rzecznik PZŁ, TVP pod sąd!” . Nie przykro mi panowie w kapeluszach, srogą ocenę wystawia Wam rolnicza społeczność, ale jest ona taką, na jaką sobie przez lata swoich poczynań zapracowaliście. Wszystko to o czym piszemy, czyli szkodliwy wpływ gospodarki łowieckiej na rolnictwo, nadrzędna ochrona swojego hobby przez myśliwych, wreszcie dziwne układy w sądownictwie i policji, oraz poczucie zupełnej bezkarności, ponad partyjne lobby poza podziałami, tym razem potwierdzenie znajduje w programie publicystycznym. Oczywiście, dla myśliwych musiał by o tym napisać pewnie Łowiec Polski, by uznali jakikolwiek argument poruszany w programie, za „nie zmyślony przez nawiedzonych zielonych”.
Pytanie pozostaje otwarte, czy łowiectwo w obecnej formie jest w stanie w ogóle spełniać jakąkolwiek pożyteczną dla społeczeństwa rolę, poza krwawymi uciechami swoich sympatyków…
Materiał można obejrzeć pod następującym adresem: http://vod.tvp.pl/26283233/28072016.