PZŁ przeciw, a właściwie za ochroną 4 gatunków ptaków łownych
2019-08-08Zaczęła się masakra ptaków – apel o wstrzymanie polowań
2019-08-251 września rozpoczyna się sezon polowań na dzikie gęsi
Dlatego też 8 września spotykamy się w obronie gęsi i innych ptaków na symbolicznym happeningu pod siedzibą główną Polskiego Związku Łowieckiego, aby zaprotestować przywracając pamięć setek tysięcy skrzydlatych ofiar zabijanych co roku przez polskich myśliwych – w imię tej okrutnej i krwawej „tradycji”. Stąd w kluczu ptaków polecimy ulicami Warszawy dalej.
Start 8 września o godzinie 17 przy ul. Nowy Świat 35 w Warszawie
W dobie masowego zaniku siedlisk, kryzysu klimatycznego i wielkiego szóstego wymierania gatunków nie można znaleźć usprawiedliwienia dla zabijania dzikich i pięknych istot. Polowania na ptaki są wręcz rażąco niesprawiedliwym przywilejem myśliwych, uprawianym w znacznej mierze dla zaspokojenia ich prywatnego hobby, kosztem reszty społeczeństwa i przede wszystkim kosztem dzikiej przyrody.
Sezon polowań na ptaki trwa od połowy sierpnia. Co weekend na stawach, łąkach i polach słychać kanonadę. To tysiące myśliwych strzela w powietrze, zabijając dzikie ptaki. Te nie zabite od razu, tylko ranione konają później w cierpieniu, przez wiele godzin, a nawet dni. Na dodatek w sierpniu i wrześniu ptasie matki wychowują jeszcze swoje młode. W najbliższych miesiącach zginie kilkaset tysięcy dzikich ptaków z Pechowej Trzynastki, czyli z 13 gatunków, na które wciąż wolno w Polsce polować „dla tradycji” i „łowieckiej pasji”. Naukowcy, przyrodnicy i obrońcy praw zwierząt (a nawet część myśliwych) są zgodni – część z nich jest w Polsce coraz rzadsza i pilnie należy wstrzymać ich odstrzał. Potrzebne są też zmiany w przepisach łowieckich i konieczne działania ochronne.
Gęsiego! Start: 8 września, godz. 17:00 przy ul. Nowy Świat 35 w Warszawie
Pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego odbędzie się „pokot” dzikich Gęsi – czarnych sylwetek ptaków. Aby oddać hołd tym pięknym istnieniom zabitym dla tradycyjnej rozrywki i przyjemności – odczytamy Deklarację Praw Zwierząt i opowiemy o okrucieństwie polowań na ptaki.
Potem martwe gęsi ożyją i przelecą Nowym Światem w stronę Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeczytamy fragmenty wniosku do Ministra Środowiska o moratorium na zabijanie 13 gatunków dzikich ptaków, który przekażemy ministrowi już w pierwszej połowie września. Następnie klucz gęsi przeleci pod Pałac Prezydencki i Ministerstwo Kultury, gdzie przypomnimy Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że w kampanii wyborczej obiecał dbać o prawa i dobrostan zwierząt. Ministrowi Kultury zaś odczytamy fragmenty polskiej literatury poświęcone dzikim ptakom, szczególnie właśnie gęsiom. Na koniec tej części wydarzenia ptaki zlecą się na Plac Piłsudskiego zbierając w wielkie stado. Stamtąd gęsiego przejdziemy na uniwersytet.