MANIFESTACJA Dość rządów myśliwych w Sejmie!
2015-05-19Wciąż nie wiemy ile jest łosi w Polsce
2015-06-18W dniu 11 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, podczas którego głosowane będzie sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia poselskiego i rządowego projektu zmian w ustawie Prawo łowieckie.
W konsultacjach publicznych i w trakcie prac sejmowych szereg postulatów dotyczących niezbędnych i pilnych zmian w Prawie łowieckim zgłosiły organizacje pozarządowe skupione w koalicji Niech Żyją!, Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, UNICEF Polska, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja Dzieci Niczyje, Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia oraz Rzecznik Praw Dziecka. Najważniejsze z tych postulatów dotyczyły:
- wpisania do przepisów łowieckich wyraźnego zakazu udziału dzieci w polowaniach,
- pełnej realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego,
- niezwłocznego wycofania z użycia toksycznej myśliwskiej amunicji ołowianej
- zwiększenia minimalnej odległości wykonywania polowań od zabudowań ze 100m do 500m,
- zakazu dokarmiania zwierzyny łownej,
- zakazu polowań zbiorowych z naganką,
- zakazu szkolenia psów myśliwskich na żywych zwierzętach.
Żadne z tych postulatów nie zostały uwzględnione przez Podkomisję nadzwyczajną, w której na 7 posłów zasiada 6 myśliwych – członków Polskiego Związku Łowieckiego.
Wprowadzenie całkowitego zakazu udziału dzieci w polowaniach jest niezbędne w świetle opinii Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, Komitetu Psychologii PAN, Rzecznika Praw Dziecka, naukowców z Uniwersytetu Śląskiego i wielu psychologów dziecięcych. Przyjęty przez posłów przepis zakazujący pozyskiwania zwierząt w obecności dzieci do lat 16, został uznany przez Biuro Analiz Sejmowych za niekonstytucyjny z powodu braku możliwości zdefiniowania pojęcia „pozyskiwania”.
Z kolei Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała 8 czerwca 2015r. opinię, w której stwierdza, że proponowana nowelizacja nie wypełnia wszystkich zaleceń płynących z wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Wiele posłanek i posłów zasiadających w Komisji Ochrony Środowiska wyrażało w przeszłości poglądy antyprzyrodnicze i antyzwierzęce: poseł Jan Rzymełka twierdził, że „sieć obszarów Natura 2000 powoduje, że Polska staje się krajem niedorozwiniętym”, posłanka Grażyna Ciemniak popierała postulat strzelania do ptaków szponiastych i wzywała do odstrzału bobrów, poseł Henryk Siedlaczek twierdził, że ustawa o ochronie zwierząt jest wobec zwierząt „zbyt nadopiekuńcza”, a poseł Jan Szyszko chciał nie tylko dewastacji Doliny Rospudy, ale także promował wycinkę starych drzew w Puszczy Białowieskiej oraz strzelanie do kosów, drozdów i kruków.
Czy w dniu 11 czerwca światła i postępowa część sejmowej Komisji wykaże się wystarczającą odwagą i liczebnością, aby odrzucić antyobywatelskie i antyprzyrodnicze zmiany Prawa łowieckiego przygotowane przez posłów-myśliwych?
___
Konferencja prasowa: 11 czerwca, godz. 14.00, Sejm, sala 101, budynek C. Udział biorą: Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Prof. Magdalena Środa, Dorota Wiland Prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIA, Arkadiusz Glaas koordynator koalicji Niech Żyją!
Kontakt:
Dorota Wiland, tel. 884 990 007, email: [email protected]
Arkadiusz Glaas, tel. 669 190 119, email: [email protected]
Do pobrania: