PZŁ przeciw, a właściwie za ochroną 4 gatunków ptaków łownych
2019-08-08GĘSIEGO! Lecimy ulicami Warszawy w sprzeciwie polowaniom na ptaki
2019-08-25Pomóż nam ocalić ptaki
Nasza kampania prowadzona jest społecznie już od 8 lat, podejmując ważny problem presji myślistwa na dziką przyrodę. Nie boimy się podejmować trudnych i kontrowersyjnych tematów, a z lobby łowieckim mierzyć się w Parlamencie. Dążymy do zaprzestania polowań na ptaki w Polsce. 15 sierpnia rozpoczyna się kolejny sezon łowiecki. Aby kontynuować nasze działania potrzebujemy środków, za które dofinansujemy monitoringi polowań w terenie, dzięki którym będziemy mogli tropić naruszające prawo działania myśliwych, wsparcie prawne, opracowania i opinie naukowe, utrzymanie strony internetowej. Robimy to po raz pierwszy, chcemy znacznie zwiększyć możliwość monitoringu polowań na ptaki w Polsce.
O czyje życie walczymy? Oto kilka wybranych gatunków z "Pechowej trzynastki", ptaków zabijanych w Polsce legalnie, mimo tego, że większość ptasich populacji jest w coraz trudniejszej sytuacji. To jest nasz główny cel: doprowadzić do skreślenia pechowej 13 z listy gatunków łownych. Jesienią złożymy wniosek do ministra środowiska o moratorium na zabijanie ptaków.
Aby zebrać środki na tegoroczną akcję monitoringów polowań na ptaki, założyliśmy zbiórkę na platformie Pomagam.pl:
Co udało nam się już osiągnąć?
W zeszłym roku doprowadziliśmy do pierwszej w historii, społecznej zmiany Prawa łowieckiego, wprowadzającej:
- zakaz wykorzystywania żywych zwierząt w tresurze psów myśliwskich;
- zakaz udziału dzieci w polowaniach;
- prawo do wyłączenia swojej ziemi z obwodu łowieckiego i do ustanowienia zakazu polowania;
- zakaz polowań zbiorowych, z psami i naganką w Parkach Narodowych;
- obowiązek wykonywania przez myśliwych regularnych badań psychiatrycznych i okulistycznych co 5 lat;
- wykreślono również przepis pozwalający karać za utrudnianie polowań – jako nieakceptowalnego uprzywilejowania myśliwych, wymierzonego w całe społeczeństwo
Ponadto od lat prowadzimy monitoringi polowań i działań Polskiego Związku Łowieckiego - naświetlamy przypadki łamania prawa, nadużyć myśliwych i ich lobbingu politycznego nakierowanego na złe zmiany w prawie. W zeszłym roku powstrzymaliśmy próbę zalegalizowania okrutnych polowań z łukiem i przywrócenia możliwości udziału dzieci w polowaniach. Uczestniczymy także ze statusem pokrzywdzonego lub oskarżyciela w sprawach zabijania chronionych gatunków zwierząt, kłusownictwa oraz narażania na utratę życia lub zdrowia ludzi, przez brak dopełnienia obowiązku informacyjnego kół łowieckich. Prowadząc naszą kampanię edukujemy, uświadamiamy, ujawniamy okrucieństwo i budzimy ludzką wrażliwość.
Na co zbieramy środki?
Aby kontynuować nasze działania potrzebujemy finansowego wsparcia, dzięki któremu będziemy mogli w tym roku:
- prowadzić społeczne monitoringi polowań na ptaki w cennych ostojach przyrody;
- przeprowadzić kampanijne akcje informacyjne w kilkunastu miastach;
- sfinansować przygotowanie opinii prawno-przyrodniczych do wniosku do Ministerstwa Środowiska o moratorium o zabijanie dzikich ptaków oraz pisma procesowe w toczących się postępowaniach policji i prokuratur;
- utrzymanie strony internetowej.
Oto szczegółowa kalkulacja na ok. 15 tys. zł. Jeśli uda nam się zebrać większą sumę, zostanie przeznaczona przede wszystkim na dodatkowe wsparcie prawne.
Stałe wsparcie
Zachęcamy Cię również do ustawienia stałego dobrowolnego przelewu na symboliczne 2zł:
Fundacja VIVA
12 1240 1040 1111 0010 8663 5021
Darowizna - Niech Żyją 2019
Jest to specjalne subkonto prowadzone przez jednego z naszych koalicjantów: Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Wszystkie środki zgromadzone na tym koncie będą przeznaczone wyłącznie na działania koalicji Niech Żyją!
Serwis PayPal
Umożliwiamy również wpłatę przez serwis PayPal.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Dziękujemy za Wasze wsparcie i życzymy wszystkiego najdzikszego!