Już 10465 osób podpisało naszą petycję!


Do: Prezydenta i Radnych Miasta Krakowa,
Marszałka i Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego,
oraz Wojewody Małopolskiego

Podpisz wspólny apel organizacji społecznych, mieszkańców i miłośników Krakowa, o wyłączenie tego zasłużonego polskiej historii i kulturze miasta z planowanych obwodów łowieckich!

Pełna treść petycji dostępna jest TUTAJ.

Artykuł 26 prawa łowieckiego mówi, że obwody łowieckie nie obejmują terenów w granicach administracyjnych miast oraz terenów przeznaczonych na cele społeczne. Do takich terenów należą podkrakowskie obszary zielone. Tymczasem nowe obwody łowieckie planowane są na terenach pełniących ważne funkcje rekreacyjne i turystyczne, użytkowanych przez tysiące osób. Objąć mają między innymi Bielańsko-Tyniecki i Tenczyński Park Krajobrazowy, Las Wolski, Las Witkowicki, trzy obszary Natura 2000: Dębnicko-Tyniecki Obszar Łąkowy, Skawiński obszar łąkowy i Łąki Nowohuckie, siedliska życia rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

W takich miejscach organizowanie polowań jest szczególnie niebezpieczne i szkodliwe - tak dla turystów, jak i dla samej przyrody. Każde polowanie niesie za sobą ryzyko śmierci lub postrzelenia postronnych osób. Każde polowanie zakłóca życie ludzi i zwierząt.

Chcemy, by położone na terenie Krakowa tereny zielone były miejscem bezpiecznego i niezakłóconego kontaktu z naturą, gdzie zmęczeni miejskim zgiełkiem mieszkańcy i turyści mogą spokojnie wypocząć, bez ryzyka napotkania myśliwych. Nie życzymy sobie też by nasze dzieci, spacerujące po podkrakowskich łąkach i lasach, narażone były na widok zabitych zwierząt. Nie chcemy, by spokój w weekendowe dni zaburzały nam dochodzące z bardzo bliska strzały.

Wnioskując o wyłączenie Krakowa z obwodów łowieckich, wierzymy, że władze postawią bezpieczeństwo i komfort mieszkańców i przyjezdnych na pierwszym miejscu.

Apel podpisali:

Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Nauka dla Przyrody, Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, Fundacja Akcja Dla Dzikich Zwierząt, Klub Gaja, Krakowski Ruch Antyłowiecki, koalicja Niech Żyją!, Akademickie Stowarzyszenie Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, Polskie Towarzystwo Etyczne, Akademickie Stowarzyszenie Aktywistów Przyrodniczych, Klub Myśli Ekologicznej, Strajk dla Ziemi Kraków, Fundacja Psubraty, Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze im. A. Czudki, Siostry Rzeki, Fundacja Lea, Polana, Fundacja Ecotravel, Nasza Olszanica, Zielone Kliny, Lepsze Kliny, Stowarzyszenie na Rzecz Toń, Fundacja Otwarty Plan, Fundacja Aeris Futuro, Fundusz Partnerstwa, Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka

NEWSLETTER
Zapisz się, aby być na bieżąco z wszystkimi wiadomościami. Gwarantujemy, że dane zostaną wykorzystane tylko w tym celu (polityka prywatności)

NIE ZAPOMNIJ!

Czy podpisałeś/-aś już naszą petycję o moratorium
na zabijanie dzikich ptaków w Polsce?
PODPISZ PETYCJĘ
close-link
Click Me