„Niech żyją ptaki i niech ożywa ludzka wrażliwość!”

Zenon Kruczyński

Jak

Zastrzelenie Bernikli Białolicej

Bernikla Białolica jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą. Nie można na nią legalnie polować.

Na stronie internetowej Stanicy Łowieckiej Kniejówka widnieją zdjęcia z polowania w Ujściu Warty (w pobliżu Parku Narodowego „Ujście Warty”). To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie obserwować można Bernikle Białolice pojawiające się w Polsce rzadko i jedynie na przelotach.

Jednym z zastrzelonych ptaków na tych zdjęciach jest Bernikla Białolica.

 

Zastrzelenie Krakwy w Wojskowym Kole Łowieckim Sokół

Zastrzelenie Krakwy w Wojskowym Kole Łowieckim Sokółw Bydgoszczy

Krakwa jest gatunkiem podlegającym ochronie ścisłej. Niestety jej podobieństwo do Krzyżówki (znajdującej się na liście ptaków łownych) i bardzo słabe umiejętności rozpoznawania gatunków u myśliwych powodują, że do polujący strzelają do Krakwy często, myląc ją właśnie z Krzyżówką.

Na zdjeciach Krakwa znajduje się na pierwszym planie w wiązce upolowanych martwych ptaków.

Fakt, że zdjęcie zastrzelonej Krakwy wisiało na stronie Koła Łowieckiego Sokół przez wiele miesięcy świadczy o tym, że rozpoznać Krakwy nie potrafił nie tylko ten, który ją nielegalnie zastrzelił, ale także pozostali członkowie tego Koła, którzy oglądali to zdjęcie w galerii internetowej.

Na nasze wystąpienie skierowane do Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w sierpniu 2013r. do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Zastrzelenie Czapli Siwej: wrzesień 2013

Czapla Siwa jest objęta ochroną częściową i nie ma jej na liście gatunków łownych.
Te zdjęcia zostały wykonane ok. godz. 11.00 w dniu 15 września 2013 (sobota) w województwie mazowieckim.
W tym samym miejscu 3 godziny wcześniej odbyło się polowanie. Zdjęcia pokazują wyraźnie, że ptak został zabity z broni śrutowej. Kontakt z lokalną delegaturą mazowieckiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska potwierdził, iż nie wydawano na ten czas żadnych pozwoleń na odstrzał ptaków w związku z hodowlami ryb na stawach w tym regionie.

Pozostawianie zastrzelonych ptaków po polowaniach

Zdjęcia zostały wykonane w sierpniu 2013r. w województwach mazowieckim i dolnośląskim.

Są dowodem na to, że:

1. Odnalezienie postrzelonego lub nawet zabitego ptaka bywa trudne, a często się nie udaje.

2. Polującym na ptaki zapewne nie zawsze towarzyszą odpowiednio ułożone psy myśliwskie (czego wymagają przepisy), których zadaniem jest odnajdywanie zestrzelonych ptaków.

3. To, że polujący nie zbierają zastrzelonych ptaków po polowaniach, świadczy o tym, że nie polują oni na ptaki w celu pozyskania mięsa – a jest to jednym z najczęstszych argumentów mających uzasadniać polowanie na dzikie ptaki.

 

 

Zastrzelenie Błotniaka Stawowego

 

Błotniak Stawowy to gatunek podlegający ścisłej ochronie gatunkowej. Tego Błotniaka odnalazł nasz wolontariusz po polowaniu, które odbyło się w sobotę, 21 września 2013r.

Zastrzelony Kormoran

Kormoran czarny (lub tzw. zwyczajny) objęty jest ochroną gatunkową częściową. Nie jest ptakiem łownym.

 

Znaleziony w woj. mazowieckim w niedzielę, 20.10.2013 o godz. 11.00, ale zastrzelony w czasie polowania, które odbyło się w sobotę 19.10.2013. 30 metrów od niego leżały dwie łuski kal. 12/65 SG (amunicji o tej długości łuski i z biciami „PAWAM Pionki” już się nie produkuje).

 

W dniu 23.10.2013 martwego ptaka poddano prześwietleniu RTG, które potwierdziło, że został zastrzelony z broni myśliwskiej.

 

Myszołów zastrzelony w okolicach Cieszyna

 

W dniu 24 stycznia 2013, w okolicach Cieszyna, przy niewielkiej remizie i w niedalekiej odległości od ambony myśliwskiej znaleziony został martwy myszołów. Jest to ptak objęty ochroną gatunkową ścisłą.

 

Ptak leżał na świeżym śniegu, nie był przysypany, co znaczyło, że leżał tam nie więcej niż 5-6 godzin od ostatniego opadu, rozprószony wokół niego śnieg wskazywał na nagły upadek z dużej wysokości. Brak innych śladów wokół świadczył o tym, że nie został zaatakowany na ziemi przez innego drapieżnika, a niewielkie zakrwawienie na szyi wzbudziło podejrzenie, że został trafiony z broni palnej.

Martwy ptak został przewieziony do lekarza weterynarii, gdzie wykonano zdjęcie RTG. Jedynym obrażeniem na ciele Myszołowa była mała rana na szyi. Na zdjęciu RTG stwierdzono przerwanie rdzenia kręgowego i całkowity brak jednego z kręgów co wskazuje na postrzał z broni palnej.

Śmieci

Z relacji naszego Wolontariusza:

„Co do łusek – zbieram wszystko to, co znajdę. Od początku sezonu (polowań na ptaki) zgromadziłem ich tyle, że wypełniają 15 litrową torbę. Ten rok i tak nie jest rekordowy. Najwięcej ich było z 10 lat temu, kiedy zacząłem interesować się polowaniami. W ostatnich latach już nie wynosi się ich „wiadrami” jak kiedyś – zapewne dlatego, że mniej jest ptaków do strzelania.
Nie wiem jak w innych regionach, ale u mnie nie sprzątają po sobie. W miejscu gdzie zwykli palić ognisko (mają tam też stoły betonowe i ławy) wykopali dół do którego walą śmieci po biesiadach – tacki styropianowe, butelki po alkoholach itp. Nie zabierają ich ze sobą tylko zakopują w lesie.”

 

 

Dębowiec

W tym miejscu w roku 2012 zastrzelono Orła Przedniego pochodzącego z czeskiego programu restytucji tych ptaków. Postępowanie umorzono z powodu niewykrycia sprawcy.
Pisał o tym Komitet Ochrony Orłów: http://www.koo.org.pl/aktualnosci/98-czeski-orzel-przedni-zastrzelony-w-polsce
W roku 2013 w tym samym miejscu nasz Wolontariusz natknął się na setki rybich głów (sumów pochodzących z niedalekiej hodowli) wyłożonych na nęcisku przed amboną myśliwską. Jak relacjonował: „Widziałem tam całe tabuny myszołowów, kruków oraz bielika, którego normalnie tutaj nie widuję”.

Przy innej ambonie w tych samych okolicach natknęliśmy się ponownie na wyłożone na ziemi głowy ryb, ale była tam także mieszanka wnętrzności upolowanego zwierzęcia, resztki owoców i warzyw (skórki z cytrusowych, obierki) oraz resztki futra, prawdopodobnie zajęczego.